Pandemi Günlerinde Psikolojik Sağlamlık

Pandemi Günlerinde Psikolojik Sağlamlık

Korona Günlerinde Psikolojik Sağlamlığımızı Desteklemek

‘İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan COVİD-19 ..‘ sözleriyle tanıştığımız korona virüsü, yavaş yavaş belki de çok hızlı bir şekilde, uzak çemberlerden yakın çemberlere doğru ilerleyerek, etkisini gösteriyor. Kısa bir süre önce ismiyle tanıştığımız korona virüsü, hayat koşullarımızın değişmesine etki ederek, farklı alanlarda karşımıza çıkarak kendisini gösteriyor.

Tüm dünya olarak farklı bir süreç yaşıyoruz. Çok yeni tanıştığımız koşullarla karşı karşıyayız. Bu farklı dönemde önemli olan bu süreci nasıl yöneteceğimiz ve beden sağlığımızla birlikte psikolojik dayanıklılığımızı nasıl güçlendireceğimizin yollarını bulmaktır.

İlk olarak kendimizi iyi hissedeceğimiz bir alana geçip, tüm karmaşayı kapının dışında bırakalım;

  • Geçmişi geçmişte, geleceği gelecekte bırakıp, sadece şu anda kalalım.
  • Sürece odaklanırken düşünelim.
  • Bu süreçte ihtiyacımız olan şeyi bulmaya çalışalım.
  • Bize neyin iyi geldiğini, nelerin bizi iyi hissettireceğini düşünelim.

Sizler çok değerlisiniz unutmayalım, çocuklarımızın bu süreci en iyi şekilde atlatmaları, önce sizlerin kendi psikolojik sağlamlığını korumanın yollarını bulmasıyla olanaklı hale gelecektir.

Bu dönemde belki de yaşananların etkisiyle en fazla kaygı yaşarken buluyoruz kendimizi, ya da bir yerlerden çıkıp gelen sorulara cevap ararken korku duygusuyla karşılaşıyoruz. Duygularımızla karşılaşmaktan kaçınıp, yaşanılanları bastırmaya çalışmak, zaman zaman kontrol edemeyeceğimiz şekilde tekrardan karşımıza çıkmasına neden olabilir.

  • Yaşadığımız duygulara temas etmekten kaçınmayalım.
  • Yaşadığımız duygularla temas etmek onları anlamlandırmak, duygularımızı yönetmemiz için ihtiyacımız olan yolları keşfetmemize rehberlik eder.
  •  Kaygılarımızı ve korkularımızı kontrol altına almak için çözümler üretmemize aracı olurlar.

Bu süreci tanımlamak, hayatınıza etkisini, yaşam koşullarının değişimini kabullenmek ve bu yaşam koşulları içinde sizlerin kontrol edebileceği alanlar oluşturmak bu süreçle başa çıkma yöntemlerini deneyimlerken sizi rahatlatacaktır.

Bizler için oldukça farklı bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemle başa çıkma yöntemleri geliştirmeyi, büyük emek ve çaba sarf ettiren bir süreç olarak deneyimliyoruz. Her şeyi kontrol edemeyebiliyoruz. Bu nokta da kendimize karşı öz verili olalım. Kendimiz, ailemiz, çocuklarımız için elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı kendimize hatırlatalım.

Kontrol edebileceğimiz alanları daha iyileştirmek için çabalayalım. Değişen hayat düzenimizde kendi güvenli alanlarımızı oluşturalım.

Günlerimizi planladığımız programlar ve rutinler oluşturmak hepimize iyi gelecektir. Çocuklarımızın da kendi planlarını oluşturmalarını sağlamak için onları destekleyelim. Çocuklarımızın kendilerine bu süreçte nasıl bir programın onlara iyi gelebileceğini bulmaları için rehberlik edelim.

Bu süreci yaşarken dayanışma ruhunu güçlü tutmak ve eğlenceli aktivitelerde bulunmak önemli bir payda da yer alıyor. Yaptığımız aktivitelerle ev içindeki dayanışmayı güçlendirecek eylemlerde bulunalım. Yardımlaşma ve dayanışma çemberini genişletmek, tüm dünyaca birlikteliği hissetmek, etrafımızda olan kişilerle iletişimizi farklı yollarla da olsa mutlaka devam ettirmek bizi güçlü tutacaktır.

Çocuklarımızın birlikteliği hissettiği etkinliklerin içinde bulunmaları, onlara da kendilerini iyi hissettirecektir. Bu noktada farklı evlerde olsalar da, iletişim kanalları değişmiş olsa dahi çocukların arkadaşlarıyla yaptığı ortak etkinlikler oluşturması ve bunları birbirleriyle paylaşmaları onlara iyi gelecektir.

Tüm bunları yaparken psikolojik sağlamlığımızı korumak adına etraftan duyduğumuz bilgileri süzgeçten geçirmek, mümkün olabildiğince birbirinden farklı söylemlere maruz kalışımızı önlemekte oldukça etkili olacaktır. Bu süre zarfında çocuklarımızın da bu söylemlere maruz kalışını önleyelim.

Çocuklarımızın süreç hakkındaki sorularını önemsediğimizi onlara hissettirelim. Onların sorularını geçiştiren yanıtlardan kaçınalım. Korona virüsü ile ilgili merak ettiklerini cevaplayalım, merak etmedikleri ek bilgilerle kafalarını doldurmaktan kaçınalım.

Hayal edelim, umut etmekten hiç vazgeçmeyelim, ailemizle hayallerimizi paylaşalım, çocuklarımızın hayallerini dinleyelim..

Bu süreci dayanışma ruhunun verdiği birlik ve beraberlikle, en yakın zamanda, elimizden gelenin en iyisini yaparak, umut ederek, okulumuzda kavuşacağımız günlerinin hayalini kurarak el birliğiyle atlatacağız..

Sağlıcakla..

Özel İstanbul Başarı Koleji

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmeti

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmeni

İpek Şahin